GalNet RADIO

17.07.3302

Korzenie Sojuszu

Wraz z powrotem do naszej popularnej serii znaczących epizodów ludzkiej historii, znana historyk Sima Kalhana omawia powstanie Sojuszu.

“Sojusz moze popierać ideę harmonii oraz niezależności, ale w gruncie rzeczy jest produktem przemocy.”

“Alioth, baza Sojuszu, był niegdyś wysoce pożądanym systemem. W dekadach które nastąpiły po jego kolonizacji, był miejscem niemal ciągłego konfliktu między Federacja i Imperium. Naturalnie utrudniło to życie mieszkańcom systemu, których losy były targane wichrami wojen.”

“Punkt zwrotny nastąpił w roku 3228, kiedy Federalne korporacje zaopatrujące jedno z centrów populacyjnych Aliothu próbowały podnieść ceny. To wywołało rewoltę. Siły Federacji oraz Imperium zostały wysłane aby rozprawić się z powstaniem, lecz ruch oporu, wzmocniony przez wojowników z sąsiadujących niezależnych systemów, skutecznie je odparł. Ostatecznie Imperium postanowiło wycofać się z systemu, niechętne do przyznania się do potencjalnie wydłużonej kampanii z dala od centrum swoich wpływów. Kiedy Federacja zdala sobie sprawe z tego jak niepopularna stała się wojna wśród obywateli Federacji, również opuściła system.”

“W wyniku konfliktu, idea niezależnego socjopolitycznego tworu gwałtownie zyskała na popularności wśród ludu Alioth, i w roku 3230 Sojusz Niezależnych Systemów został ustanowiony. Jego fundamentalne założenia były proste: chronić i wspierać tych którzy chcieli pozostać niezależnym od Federacji czy Imperium, oraz by wzmocnić jego członków, jednocześnie zachowując ich niepodleglość. W ciągu następnych dwóch dekad, ponad dwadzieścia systemów wstąpiło do Sojuszu.”

“Obecnie Sojusz jest szeroko postrzegany jako archetyp demokracji w coraz to bardziej autokratycznej galaktyce. Jest kierowany przez tzw. Zgromadzenie Sojuszu, którego głównym zadaniem jest ustanawianie lini dyplomatycznych i traktatów pomiędzy członkami Sojuszu, oraz dzialać jako organ sadowniczy kiedy zajdzie taka potrzeba. Umownym Liderem Zgromadzenia jest premier, ale tak naprawdę to Rada Admirałów dzierży największe znamiona władzy.”

“Rada Admirałów to sześcioosobowy twór składajacy sie z liderów sześciu największych sił militarnych w Sojuszu. Poza wyznaczaniem Premiera, Rada dowodzi również Defensywna Siłą Sojuszu, ogromną flotyllą okretów oddanych przez każdego członka Sojuszu. Rada Admirałów może rozlokować Defensywną Siłę Sojuszu bez zgody Zgromadzenia, czyniąć ja wyjątkowo potężną.”

"Nie ma mowy o tym, aby Sojusz posiadał taką moc uderzeniową jak Imperium czy Federacja. Ale z pewnością może konkurować z nimi na tle ekonomicznym czy politycznym, oraz jest w stanie obronić swoich członkow kiedy trzeba.”

“Co skrywa przyszłość pozostaje tajemnicą, lecz pod mocnym przywództwem Premiera Edmunda Mahona, wygląda na to że Sojusz wciąż będzie się rozwijał.”