GalNet RADIO

01.09.3303

Czy zimna wojna zbliża się ku końcowi?

Niedawne wiadomości o utworzeniu wspólnej naukowej inicjatywy przez Sojusz, Imperium i Federacje obudziły falę spekulacji o potencjalnym zakończeniu agresywnych działań między Imperium a Federacją.

Wielu komentatorów wyraża nadzieję, że trwający już drugi rok konflikt może dobiegać końca. Polityczny korespondent agencji Imperial Herald, Daxton Sung przedstawił następującą analizę sytuacji:

"Jest nieuniknione, że informacje o stworzeniu Aegis obudziły nadzieje na zakończenie zimnej wojny, ale niestety nie mamy na to żadnych dowodów. Mówimy tu o największych potęgach naszej galaktyki. To że współpracują w pewnych sektorach nie oznacza, że porozumienie dotyczy całej reszty."

"Co każda ze stron może zyskać trwając na swojej obecnej pozycji? Ani Imperium ani Federacja nie potrafią zmusić przeciwnej strony do zaprzestania eksploatacji meta-kompozytów, co było oficjalnym powodem konfliktu. Jedyną osobą znacząco dotkniętą przez obecną sytuację jest nasz biedny profesor Palin marniejący za blokadą Federacji."

"Tak szczerze to sytuacja przypomina jedną wielką farsę. Podejrzewam, że  Arissa Lavigny-Duval i Zachary Hudson wiedzą, że zakończenie tego konfliktu byłoby korzystne dla wszystkich, ale żadne z nich nie chce być uznane za kogoś ustępującego pola. Wszystko przez ich nadmierną dumę. Czy nasi przywódcy nie powinni ponad takie zachowania?"

Ani federacyjne ani imperialne źródła nie skomentowały doniesień.