GalNet RADIO

19.08.3302

Kolonizacyjne Statki Pokoleniowe

Kontynuując popularną serię o znaczących faktach z ludzkiej historii, znany historyk Sima Kalhana opowiada o początkach kolonizacji.

" Przed odkryciem podróży szybszych niż światło, kolonizacja odległych systemów gwiezdnych była nie lada wyzwaniem. Dla ludzi dwudziestego pierwszego wieku odpowiedzią na nie były statki pokoleniowe. Te gargantuiczne międzygwiezdne arki, wyposażone we wszystko co trzeba aby podtrzymać życie, były obsadzone załogami wielopokoleniowymi, pionierami, którzy rodzili się, żyli i umierali na pokładzie statku."

"Pierwszy statek pokoleniowy wystartował w roku 2097, po czym jego śladami ruszyło wiele innych w nadchodzących wiekach, pełnych ludzi gotowych zmierzyć się z ogromem kosmosu. Większość tych ekspedycji była fundowana przez wielkie korporacje, które nie obchodziły się delikatnie z osobami usiłującymi przeszkadzać w tak ogromnych inwestycjach."

"W obecnej chwili wierzy się, że około siedemdziesięciu tysięcy statków pokoleniowych nadal przemierza galaktykę. Ich przybliżone lokalizacje zostały wyliczone, ale nie do końca wiadomo kto jest odpowiedzialny za niektóre z nich, bowiem wiele z korporacji, do których oryginalnie należały statki zostało rozwiązanych lub wchłoniętych przez inne."

"Spekuluje się, że niektóre z tych statków niedługo osiągną swój pierwotny cel, ale ponieważ nie wszystkie są znane, jest całkowicie prawdopodobne, że w międzyczasie to miejsce zostało już skolonizowane przez ludzi. Możemy tylko mieć nadzieję, że władze takiego rejonu będą przygotowane na taki scenariusz."