GalNet RADIO

22.07.3302

Czas Zadymy

Komentatorzy polityczni zaczynają przedstawiać analizy, balansujących obecnie na niepewnym gruncie, stosunków między Federacją a Imperium.

Większość jest zgodna co do faktu, że punktem zapalnym było rozpoczęcię przez Federacje budowy krążownika klasy Farragut w systemie Beta Hydri w marcu tego roku. Początkowo Imperium pozornie nie zwracało uwagi ale wkrótce anonimowe źródło imperialne skomentowało "Jeśli Federacja zaczyna sie zbroić to odpowiemy pięknym za nadobne". Wkrótce po tym Imperium rozpoczęło budowę statku flagowego klasy Majestic.

Konflikt spotęgował się w czerwcu kiedy siły Imperialne usiłowały przejąć kontrolę nad systemem Daramo. Federacja zdołała odeprzeć ofensywę w trzy dni i jeden z jej wysoko postawionych oficerów skomentował: "Mam nadzieję, że całe to zajście uświadomi naszym wrogom, że nie mogą sobie zabierać czego tylko chcą."

Kilka tygodni później Federacje wysłała kilka krążowników klasy Farragut do systemy Merope. Zajęły one pozycje w bezpośredniej okolicy obcych struktur zwanych Skorupiakami, co wywołało oburzenie różnych kręgów galaktycznej społeczności. Federacja zapewniała, że ma na celu tylko ochronę Skorupiaków przed nadmierną eksploatacją, ale to nie przekonało Imperium, które oskarżało Federację o próbę przejęcia kontroli nad strukturami. Wkrótce potem Imperium ogłosiło wysłanie własnego kontyngentu wojskowego do Merope.

Komentatorzy są zgodni co do faktu, że źródłem zapalnym konfliktu między dwoma potęgami są meta-kompozyty, które są wykorzystywana na razie tylko do likwidowania negatywnych efektów powodowanych przez użycie Nieznanych Artefaktów. Podejrzewa się jedna, że ten materiał może mieć wiele innych nie odkrytych jeszcze zastosowań, co czyni go tak pożądanym. Federacja posunęła się tak daleko, że ogłosiła budowę nowych outpostów w Plejadach, co znacznie wzmocni jej pozycję w rejonie wydobywania meta-kompozytów.

Obserwując napięte stosunki między supermocarstwami jedno może być pewne, Federacja zdołała zdobyć mocniejszą pozycję w wyścigu o meta-kompozyty.